27.1. - 29.1. 2012 Horká tropická noc


Nápad udělat tématickou Fluonoc přivezli Míša, Standa a Celie z Thajska. Kromě nápadu přivezli také spoustu mušlí, hromadu termitů v lihu a asi dvě kila sušeného tamarindu. Potom nápad i materiál rok skladovali, než se Horká tropická fluorescenční noc konečně zrealizovala.

Na začátku proběla přednáška o vlastnostech tropů. Některé snahy organizátorů o zprostředkování tropických zážitků se bohužel u účastníků nesetkali s pochopením – například když se ukázalo, že v místnosti je na vařiči hrnec s vodou, aby na vlastní kůži mohli zažít tropické klima. Mnozí také odmítli Standovu zdařilou imitaci thajské polévky.

V sobotu nás vzbudilo hned několik budíčků. Z Míšova počítače se linul hlas budíčka horského, lesního, menšího i většího. Stále odolávající spáči byli ze spacáků vypuzeni Celiiným vrzáním dveřmi. Po snídani, kdy se pojídal chleba, máslo a čokoláda, jsme se vydali jsme se do Modřan „kopat řasníky“. Ne, nemluvím o žádné organizované šikaně! Cílem bylo najít pod vedením entomoložky Katky Jůzové přezimující včely Andrena vaga, které ve svých zadečcích občas měly zvláštní parasitický hmyz – řasníky rodu Stylops. Řasníci (řád Strepsiptera), jsou blízcí příbuzní brouků, jejichž samičky jsou neotenické (množí se v larválním stadiu a nekuklí se) a jejichž samečci přežívají v dospělosti jen pár hodin. Naše činnost se dařila a brzy jsme měli spoustu včel, mnohé z nich stylopisované. Většina materiálu byla pak dodána k výzkumu na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, několik jsme si jich ale vzali do 108 a nechali jsme samečky, aby se v teple vylíhli. Účastníkům se tak naskytl pohled na obskurní samečky řasníků, živočichy, které nikdy neviděla ani velká část entomologů.

Odpoledne se konala demonstrace velkého množství tropických plodů a jiných jedlých částí tropických rostlin. Seznámili jsme se proto s tím, co je, kam patří a čím se vyznačuje například kumkvat, liči, kaki, banán nebo maniok, a samozřejmě tamarind, který inspiroval Alberta ke složení stejnojmenné písně, jejíž popularita se brzy stala neúnosnou a vedla OSN k přijetí Úmluvy o omezení zpěvu Tamarindu.

V neděli byly na programu další přednášky o tropech, kde byli účastníci seznámeni s přírodou Kuby a Indie. Vydali jsme se i do skleníku v botanické zahradě, kde Míša ukázal řadu druhů tropických rostlin, na kterých demonstroval, jak jsou životu v tropech přizpůsobeny.



Další fotky naleznete na:
http://fluorescencninoc.rajce.idnes.cz/FN_Leden_2012/
http://fluorescencninoc.rajce.idnes.cz/Fluorescence_leden_2012/
http://evkamat.rajce.idnes.cz/Flourescencni_noc_2012
http://mycena.rajce.idnes.cz/fluorescencni_noc%2C_leden_2012/
http://hz-vylety.rajce.idnes.cz/Fluorescencni_noc_27._-_29._1._12/
http://signalosom.rajce.idnes.cz/2012_01_28-Horka_tropicka_noc



27.9. - 30.9. 2012 Fylogeneticko evoluční noc


První Fluorescenční noc tohoto školního roku byla poněkud netradiční. Díky prázdninám byla o den delší, což znamenalo více zajímavých přednášek, více zábavy, ale byla o to více vyčerpávající. Ve čtvrtek večer byly na programu tradiční úvodní přednášky a ti nejodvážnější si vyslechli ve tři hodiny ráno Jirkovu přednášku o statistickém programu R.

Pátek načal také Jirka svojí přednáškou o makroekologii a poté byl na řadě Petr Pavliska s přednáškou s názvem Zbarvená fylogeneze. Pátek završila fylogenetická hra, kdy jsme strávili odpoledne běháním po Albertovských stráních a skládáním stromu života. Na vítěze čekala sladká odměna v podobě zmrzliny. Večer byl program přerušen, jelikož právě probíhala noc vědců, kterou jsme naštívili. Mohli jsme navštívit například Hrdličkovo muzeum člověka, či si poslechnout něco o netopýrech.

V sobotu nastal čas na exkurzi k lomům u Berouna, konkrétně do lomu Kosov. Zde jsme v lomovém jezírku narazili na ohromné množství raků, které ani nebylo potřeba lovit, jelikož se sami ochotě zakusovali klepety do prstů. Hlavním účelem návštěvy lomu byly ovšem zkameněliny, kterých bylo všude požehnaně. V každém druhém kameni člověk narazil na graptolita, nebo zkamenělou schránku prehistorického hlavonožce. Výlet nám ale zhatilo deštivé počasí, takže jsme byli rádi, když jsme v Srbsku nasedli na vlak a vydali se z této politicky nestabilní části Balkánu do tepla a sucha Viničné 7.

Poslední den byly na řadě přednášky Alberta o paleontologii, Célie nám povídala o houbách a Míša o pohlavním dimorfizmu. Všichni účastníci byli náročným programem tak vyčerpaní, že si jich několik na přednášky vzalo pro jistotu spacák. Ale Fluorescenční noc není samozřejmě jen o odborném programu. Na této Fluornoci spatřil světlo světa Fluorescenční zpěvník plný tradičních, ale i ideologických písní. A ještě ten den se k němu přidala další ideologická píseň Taxon parafyletický. Když si všichni dosyta zafluoerskovali, zazpívali a dozvěděli se něco nového ze světa biologie, rozjeli se pokojně do svých domovů natěšeni na další Fluorescenční noc, ale hlavně na dlouhý a bud(n)íčkem nerušený spánek.


-- Created with help of Lightbox2 --