Expedice Itálie 2017

Expedice do Itálie proběhla 23.9.2017-7.10.2017. Celkově bylo na expedici 32 účastníků, 17 organizátorů, lektorů či asociovaných osob a 2 řidiči autobusu.

Koordinaci expedice zajišťovali Michael Mikát a Albert Damaška se signifikantní pomocí dalších organizátorů FN (Vít Bureš, Zuzana Konvičková, Lukáš Janošík, David Machač, Eva Matoušková, Hanka Mašková, Tereza Zosinčuková a Kateřina Kubíková) a přizvaných lektorů (Klára Daňková, Dan Benda, Blanka Mikátová a Miroslav Mikát).

Na vedení odborných exkurzí se podíleli: Hanka Mašková (botanika), Dan Benda (Entomologie, zejména blanokřídlí), David Machač (Geologie a paleontologie), Lukáš Janošík (Botanika, mykologie), Klára Daňková (mořská fauna, Entomologie, zejména Diptera), Miroslav Mikát (Entomologie – zejména brouci a motýli, odchyt nočního hmyzu), Blanka Mikátová (Herpetologie), Eva Matoušková (mořská fauna, Entomologie, zejména Diptera), Šimon Zeman (Pavouci, křísi, ploštice), Albert Damaška (Entomologie, Ornitologie, Mammaliologie), Marek Stojan (Historie), Kateřina Kubíková (Malakologie), Tereza Zosinčuková (Ornitologie a Herpetologie), Michael Mikát (Entomologie).

Velký dík patří řidičům Romanovi a Padremu, kteří nás úspěšně celou expedicí provezli a osazenstvo tvořené biology tolerovali.KilometryDatumDenProgram
67523soSraz v Posluchárně entomologie. 20 h odjezd od Viničné 7. Okolo půlnoci překročení státních hranic
24424necca 7:00 příjezd na Tre Cime di Lavaredo, vzhledem k špatnému počasí půlhodinová exkurze. Následně přejez k Lago di Garda, exkurze okrajem města, okolím jezera a více či méně intenzivní agrární krajinou. Večer přejezd do Monzuno, tam nocování
­23825poCelodenní exkurze v okolí Monzuno, kaštanové a mišpulové lesy a extenzivní agrární krajina. Nocování opět na stejném místě, na skautském tábořišti.
37226útRáno odjezd do Pisy, cca 3 hodinová prohlídka Pisy, následně přejez do Orbetello a tam nocování a svícení na noční hmyz.
8227stOrbetello celodenní exkurse - mediteránní makchie, piniové lesy, laguna se slanorožci, plameňáky a žebernatkami, a nakonec koupání v moři. Večer odjezd na Santa Marinellu a svícení na noční hmyz
5228čtExkurze po pastvinách v okolí Santa Marinelly, večer přejezd do kempu v Ostii, tam nocování a případné noční koupání v moři.
19229Individuální explorace Říma a jeho pamětihodností, večer přesun do Cassina, tam nocování.
030soVrcholová skupina vyráží dobýt Cassinskou Sněžku (Monte Cairo, 1610 m), údolní skupina odpočívá či explorace organismy a ekosystémy na planině v okolí Cassinského kláštera.
01neVrcholová skupina se vrací z Cassinské sněžky, údolní se vydává na výpravu k obelisku a hřbitovu, které jsou tu na památku padlým Polákům. Odpoledne prohlídka kláštera Montecassiono. Nocování na stejném místě.
1292poPřejezd k vrcholu Vesuvu, exkurze po hraně kráteru. Následně exkurze na lávových polích pod Vesuvem. Nocování v kempu u Pompejí.
2473útProhlídka Pompejí, odpoledne odjezd do Pescariella. Nocování v Pescariellu.
04stExkurse v okolí Pescariella (Alta Murgia) - extenzivní pole, pastviny a řídké lesy tvrdolistých dubů. Explorace rozpadajícího se hradu.
2285čtPřejezd na Gargana a neúspěšný pokus dostat se do lesů v centru poloostrova. Následně explorace mořské i suchozemské bioty na pobřeží poblíž Torre Mileto. Okolo půlnoci odjezd a noční přejezd.
8066ráno příjezd Aquileia (u Udine), 9 hodinová pauza busu, prohlídka města - explorace středověkých křesťanských pamětihodností, biologická explorace, závěrečná soutěž o fenoménech z expedice ve večerních hodinách noční přejezd do Prahy
7257sov brzkých ranních hodinách příjezd k V7
-- Created with help of Lightbox2 --